Ziarul de Tulcea

DRAGU, COPILUL MINUNE PENTRU DELTA TULCEA! DRAGU, COPILUL MINUNE PENTRU DELTA TULCEA!
Referindu-ne strict la joc, Delta Tulcea şi-a menţinut vie speranţa la promovare prin victoria obţinută la Galaţi în al doilea minut de prelungiri. Puştiul... DRAGU, COPILUL MINUNE PENTRU DELTA TULCEA!

Referindu-ne strict la joc, Delta Tulcea şi-a menţinut vie speranţa la promovare prin victoria obţinută la Galaţi în al doilea minut de prelungiri. Puştiul Claudiu Dragu  a prins un trasor de la 40 de metri sub transversală care a însemnat golul victoriei tulcene şi al carierei pentru puştiul care încă nu a împlinit 21 de ani.

Însă, golul de senzaţie al lui Dragu în mod normal ar trebui să fie şters zilele următoare din arhivele statisticienilor, după ce foaia de joc şi raportul de arbitraj vor fi analizate de comisiile federale. Totul din cauza unei gafe colosale a celor de pe banca tehnică a gălăţenilor. În minutul 83 au efectuat o schimbare, Şomodean în locul lui Chebac, în urma căruia au rămas pe teren fără să aibă în echipă un jucător sub 21 de ani, aşa cum obligă regulamentul la liga secundă, astfel că cel mai probabil partida va fi omologată cu 3-0 la masa verde pentru Delta Tulcea.

“Toţi cei de pe bancă sunt vinovaţi. Toţi! Aşa am ajuns, să exult la golul de senzaţie al lor din prelungiri? M-am bucurat ca şi cum am fi înscris noi, pentru că altfel toţi ar fi zis că a fost blat, că am făcut acea schimbare intenţionat”, a răbufnit după meci Auraş Braşoveanu, preşedintele FCM Dunărea Galaţi.

Chipirliu la al doilea meci consecutiv cu gol marcat

Ca joc, a fost o primă repriză echilibrată, încheiată cu avantajul gazdelor după golul lui Chipirliu, lăsat singur cu portarul de o pasă sclipitoare a fostului internaţional Iulian Apostol. În a doua parte a meciului Delta a dominat jocul şi a ratat golul egalizator prin Vişan Creţu, şut în bara transversală din afara careului în minutul 60, apoi prin Neagu, reluare din foarfecă peste poartă (66’). Eforturile oaspeţilor au fost răsplitite în minutul 73, când  Nanu a reluat cu capul în plasă din central careului o centrare venită din corner. Oaspeţii nu s-au mulţumit cu atât, au forţat victoria, iar Vişan Creţu a ratat din nou (78’), de data acesta singur cu portarul după un angajament perfect a lui Câju. Apoi a venit golul de senzaţie al lui Dragu din prelungiri.
Altfel, acesta a fost primul meci în care echipa gălăţeană a evoluat pe stadionul “Zoltan David” (vechea denumire – Ancora, proprietatea FC Oţelul), acolo unde terenul de joc a fost impecabil, majoritatea spectatorilor afirmând că aici este cel mai bun gazon din ţară. FCM-ul a plecat de pe stadionul Dunărea din cauza stării deplorabile în care se află terenul.

DUNĂREA GALAŢI – DELTA TULCEA 1-2
Au marcat: Chipirliu ’30 / E. Nanu ’73, Dragu ’90+2

Olaru – L. Radu, Hristian, St. Cucu (cpt.), Al. Cristea – D. Cristescu, Chebac (Şomodean ’83), I. Apostol, V. Florea – Chipirliu (I. Enache ’75), S. Drăgan (A. Grosu ’46)
Antrenor: Valentin Stan

Stoicescu – V. Creţu, Mişelăricu, Marincău, Scarlat (M. Olteanu ’87) – Cl. Dragu, N. Creţu (Postelnicu ’89), Al. Iacob, Câju (cpt.) – C. Neagu, E. Nanu
Antrenor: Mihai Ciobanu

Stadion: “Zoltan David” (Galaţi); Spectatori: 200; Corespondent: Marian Căpăţînă; Arbitru: Ionuţ Valentin Iugulescu 3 (Târgovişte); Asistenţi: Bogdan Gheorghe 3 şi Cosmin Vatamanu 3 (ambii din Bucureşti ); Jucătorul meciului: Claudiu Dragu 4