Ziarul de Tulcea

GRANITUL CARAMAN! GRANITUL CARAMAN!
Deşi nu e campanie electorală, acolo unde s-a calificat mai greu, primarul de Babadag, Georgian Caraman, a reuşit surpriza etapei în campionatul judeţean. După... GRANITUL CARAMAN!

După ce a revenite la o forma sportiva consacrata, primarul Caraman a reuşit să învingă practic de unul singur liderul campionatului, Delta 2013 Tulcea.

Delta a deschis scorul prin Garleanu în prima repriză, după care gazdele au egalat dintr-o poziţie suspecta de offside. Cu toate acestea, tulcenii au preluat avantajul după o fază perfecta finalizată de Pantelie.

După pauză gazdele au rămas în zece, după o eliminare corectă, însă după acest moment oaspeţii au ratat iar gazdele au dat lovitura.

Răguşit la pauză, antrenorul Guliu a intrat pe teren şi a făcut ordine printre babaieni.În momentul în care oaspeţii ratau faza după fază, chiar şi cu poarta goală, nou intratul Georgian Caraman a surprins pe toată lumea printr-o lovitură de cap de la marginea careului, egalând până şi spre surprinderea spectatorilor.

Când toată lumea se aştepta la un egal de salon, odată cu apariţia preşedintelui Consiliului Judeţean, Horia Teodorescu, gazdele au demonstrat că mingea e rotundă şi acelaşi Caraman, reales în unanimitate primar, a tras după el trei fundaşi şi a trimis cu sânge rece în colţul lung stabilind scorul final: Granitul Babadag- Delta Tulcea 3-2!

Prin acest rezultat gazdele au trecut provizoriu pe primul loc, cu un punct în fata oaspeţilor, aceştia având un meci mai puţin disputat.

„A fost un meci echilibrat, disputat, mult peste nivelul ligii a patra “a declarat după meci preşedintele clubului Delta, Florentin Manolache.

„Eu am fost la mijloc, ca şi fost jucător al echipei locale, ca şi iniţiator al echipei Delta., nouă echipă Delta, cred că un egal era echitabil după joc dar asta e fotbalul, mingea e rotundă. Remarc tânăra speranţa Caraman, jucător de perspectivă din Babadag, cred că are un viitor în fotbalul judeţean, am înţeles însă că e preocupat de altele, primar, etc, are viitor pe teren, a fost un meci frumos, spectatori, la mai multe “a declarat şi preşedintele Consiliului Judeţean Tulcea, Horia Teodorescu.